پاسخ سوالات مهندسی ترافیک پیشرفته دانشگاه پیام نور تهران شمال کارشناسی ارشد مهندسی راه و ترابری
1)اهداف مهندسی ترافیک: 1.ایمنی 2.سرعت 3.راحتی4.دسترسی=سهولت 5.اقتصادی بودن6.سازگاری بامحیط
پاسخ 1) گزینه 4 = حجم 2)گزینه 4 همه موارد 3) تیزبینی و زمان عکس العمل ، گزینه3
S=d/t, d=S*t=(60*1.609/3.6)*2.5=67 m*100/30.48=220 ft 1 mi=5278.87ft=5279ft
S(1 mi/h)=5279/3600=1.466 ft/s 60 mi/h*1.466=88 ft/s d=88*2.5=220 ft
مسافت عکس العمل d= 1.47Si*t=1.47*60*2.5=220 ft
مسافت عکس العمل+مسافت ترمزگیری = فاصله دید توقف
مثال12)راننده ای باسرعت km/h 96، کامیون واژگون رامی بیندقبل ازفشردن پدال ترمزچه مسافتی رامیپیماید؟ پاسخ: طبق آشتو زمان مشاهده و عکس العمل ترمز= s 2.5
dr=96*2.5/3.6=66.67 m dr=0.278*96*2.5=66.72 m
بند2-2-1 ص29کتاب S=65 mi/h= 65*1.609=104.6 km/h R=s^2/127.2(0.01e+f)
گزینه 3 F=0.11 e=8% R=104.6^2/127.2(0.01*8+0.11)=452.2 m/0.3048=1485 ft
فصل3 بند3-2-2 ص65 سرعت نقطه ای=لحظه ای:سرعت وسیله نقلیه هنگام عبورازیک نقطه مشخصی ازمسیر spot speed ss
فصل6 بند6-3-2 سه مقدارتاثیرگذاردرسطح سرویس راههای 2خطه: 1.متوسط سرعت سفرATS 2.درصدزمان دنباله روی PTSF = تاخیر 3.درصد سرعت جریان آزادPFFS
فصل3 بند3-1 ص54 پاسخ:گزینه1
جریان غیر منقطع مربوط به تسهیلات است نه کیفیت عملکرد ، عناصرثابت مانندچراغهای راهنمایی،تقاطع هم سطح، تابلوی ایست واحتیاط، دیگراختلالات خارجی باعث وقفه درجریان ترافیک سبب جریان گسسته می شوند. در یک آزادراه با تاخیر زیاد و راه بندان درساعت اوج جریان بی وقفه است زیرا راه بندان در اثرعوامل خارجی نیست بلکه در اثر فعل و انفعالات داخلی درون جریان راهبندان ایجاد می شود– جریان غیر منقطع در آزادراه و بخشی از راه بین شهری و حومه هم وجود دارد – فاصله 2مایل یا3.2 کیلومتر
فصل3 ص60 ضریب K جدول 3-2 ص62 برای برون شهری 0.15 تا 0.25 گزینه 1
بالاترین مقدار بترتیب : راههای تفریحی ، برون شهری ، حومه ، شهری
نسبت زمان اشغال شناسگر به زمان نمونه گیری
O=[(5*0.4)+(13*0.5)+(2*0.25)]/(5*60)=[2+6.5+0.5]/300=9/300=0.03
D=5280*O/(Lv+Ld)=5280*0.03/(26+4)=158.4/30=5.28 veh/h/ln
سرفاصله زمانی ha=5*60/20=15 s
نرخ جریان V= 3600/ha= 3600/15= 240 veh/h/ln
پاسخ درست گزینه 4 45.45 V=S*D, S=V/D=240/5.28= 45.45 mi/h
گزینه 1 ادی روابط غیرپیوسطه برای سرعت و چگالی جریان ترافیکی غیر منقطع لگاریتمی و نمایی داد
شک دارم 15 تا25 درصد طبق جدول 3-2 k ص62
ص65 گزینه3 15 دقیقه
برای طراحی آزادراههای برون شهری از سی امین ساعت اوج درطول سال استفاده می کنند
ص61 در راههای شهری سی امین ساعت اوج اغلب با بیشترین ساعت اوج اختلاف چندانی ندارد. زیرا در شهر حجم ترافیک مکررا در ساعت اوج سفرهای روزانه در حالت ظرفیت قرار دارد . پس گزینه 1
مسافت دید تصمیم گیری با فاصله دید توقف فرق دارد
فاصله دید توقف: شامل دو زمان (مسافت عکس العمل+ مسافت ترمز گیری dr=0/278*S*t=S*t/3.6
d=0.278*s*t+ s^2/254(a/g+-G) s=70mi/h=70*1.609=112.6 km/h
,a=3.4m/s2 g=9.81 m/s2 ضریب اصطکاک طولی مسیر f=a/g=0.348, ، G=+0.02 شیب
آشتوt را برای راه درون شهری 14تا14.5 ثانیه و راه حومه شهر 12.1تا12.9 توصیه میکند در راه بین شهری 10.2تا11.2 توصیه میکند ص 24 کتاب
d2=112.63^2/254(0.348+0.02)=135.7m /0.3048=445.25 ft
d1=112.63*t/(3.6*0.3048)=102.645t t=11 102.645*11=1129 ft 1129+445=1574
if t=14.5 s , d1=102.65*14.5=1488ft 1488+445=1933 ft
vp=V/PHF*N*fHV*fp=2200/0.8*2*fHV*1=2200/0.8*2*0.9174*1=2200/1.468=1498.6
fHV=1/{1+Pt(Et-1)+PR(ER-1)}=1/{1+0.1(1.5-1)+0.02(3-1)}=0.9174 Et=1.5,ER=3
گزینه3 TMS= (20+30)/2=25mi/h TMS=d*Σ(1/ti)/n=1(1/t1+1/t2)/2=
t1=1/20h t2=1/30 h SMS=nd/Σti=2*1/(1/20+1/30)=2/(5/60)=120/5=24 mi/h
TMS=25=24+X/24 , 1=X/24 , X=24*1=24, X=24